Handleiding: Kaars gieten van fruit met een siliconen mal

Handleiding: Kaars gieten van fruit met een siliconen mal

In deze handleiding leer je stap voor stap hoe je een siliconen mal maakt van een echte appel, en hoe je die mal daarna gebruikt om een kaars te gieten. De techniek werkt met vrijwel elk fruit of voorwerp en is geschikt voor zowel beginners als gevorderden.

📄 Download deze handleiding als PDF

Wat ga je maken?

Je maakt een flexibele gietmal van een appel met zachte additie vormrubber. De mal legt elk detail van het fruit vast, inclusief de glans en de oneffenheden van de schil. Daarna giet je in de mal een kaars van paraffine of kaarsvet, met een lont door het midden.

Omdat de mal van zachte siliconen is gemaakt, kun je het gegoten product er eenvoudig uithalen zonder de vorm te beschadigen. De siliconen mal is herbruikbaar voor tientallen kaarsen, zeepjes of gietwas figuren.

💡 Geschikt voor: kaarsen, zeep, gietwas en gips. De uitgeharde mal blijft flexibel en vormvast en is herbruikbaar voor tientallen gietbeurten.

Benodigde materialen

🧰 Zelf regelen

  • Een appel of ander fruit als model
  • Plasticine of boetseerklei om het model vast te zetten
  • Een lont voor de kaars
  • Paraffine of kaarsvet om af te gieten
  • Een vlakke, waterpasse ondergrond

Productspecificaties: Wacker CENUSIL Pink 10

Eigenschap Waarde
Mengverhouding 1 op 1 op gewicht (A op B)
Potlife circa 40 minuten
Uithardingstijd klevrij na circa 4 uur, volledig na circa 10 uur
Temperatuurbestendigheid tot circa 200 graden Celsius, kortstondig hoger
Geschikt voor kaarsen, zeep, gietwas, gips
Losmiddel nodig? niet nodig bij gladde modellen zoals fruit

Voorbereiding

Voordat je de siliconen giet, is het belangrijk dat het model schoon is. De mal neemt elk klein detail over, dus verwijder vuil, stof en oneffenheden die je niet in het eindresultaat wilt zien. De glanzende delen van de appel komen ook glanzend terug in de mal, de doffe delen blijven dof.

Bij een appel of ander glad fruit is geen losmiddel nodig. Gebruik je een poreus model, bijvoorbeeld hout, steen of gips, breng dan vooraf een lossingsspray of sealer aan. Zet alle materialen klaar voordat je begint, want na het mengen heb je beperkte verwerkingstijd.

⚠️ Let op de potlife: Pink 10 heeft een verwerkingstijd van circa 40 minuten. Na deze tijd wordt de siliconen te dik om luchtbelvrij te gieten. Weeg en meng daarom pas als je model volledig klaarstaat.

Stap-voor-stap handleiding

Model reinigen en controleren

Reinig de appel grondig en droog hem af. Verwijder stickers, vuil en stof. Controleer of het oppervlak vrij is van oneffenheden die je niet wilt overnemen. Bij glad fruit is geen losmiddel nodig.

Een schone appel als model voor de siliconen mal
Fig. 1 – Het origineel, een schone appel als model

Model vastzetten met plasticine

Draai een klein bolletje plasticine en druk het plat tot een dunne schijf. Leg deze schijf in het midden van een mengbeker. Druk de appel stevig op de plasticine zodat er later geen siliconen onder kan lopen en het model goed vastzit op de bodem.

💡 Tip: Zet de mengbeker op een waterpasse ondergrond. Zo blijft de bovenkant van je mal recht en staat de kaars later stabiel.
Een dunne laag plasticine in het midden van een mengbeker
Fig. 2 – Een dunne laag plasticine in het midden van een mengbeker

Siliconen afwegen en mengen

Weeg de A component en de B component in gelijke delen af, mengverhouding 1 op 1 op gewicht. Meng beide componenten zeer goed met een roerstaaf en ga daarbij langs alle randen en hoeken van de beker, zodat de siliconen overal egaal gemengd zijn.

💡 Tip: Giet het gemengde geheel eventueel over in een tweede beker en roer nogmaals. Zo voorkom je dat ongemengde siliconen langs de wand achterblijft. Een vacuümpomp is geen vereiste maar verbetert de malkwaliteit.
De appel vastgezet en afgedicht met plasticine in de mengbeker
Fig. 3 – Het origineel, vastgezet en afgedicht met plasticine

Siliconen gieten met een dunne straal

Giet de siliconen met een dunne straal en vanuit één punt in de beker. Door de val krijgen luchtbellen de kans om te ontsnappen, en lucht wordt vóór de siliconen uitgeduwd in plaats van ingesloten. Giet door totdat de appel niet meer zichtbaar is, maar het steeltje nog net uitsteekt.

💡 Tip: Voor een gegarandeerd luchtbelvrije contactlaag kun je het model eerst met een kwast overgieten met een dunne laag siliconen, en daarna de beker verder afvullen.
Siliconen wordt met een dunne straal in de mengbeker gegoten
Fig. 4 – Giet de siliconen met een dunne straal en vanuit één punt

Siliconen laten uitharden

Laat de siliconen rustig uitharden. Pink 10 is na circa 4 uur klevrij en na circa 10 uur volledig uitgehard. Verplaats de beker niet tijdens het uitharden en houd hem stofvrij.

De mengbeker volledig gevuld met siliconen, het steeltje steekt nog uit
Fig. 5 – De appel is niet meer zichtbaar, het steeltje steekt nog uit

Mal ontvormen

Haal na het uitharden de mengbeker weg en verwijder voorzichtig de appel uit de siliconen. Werk de rand van de mal netjes af. Op de plek waar het steeltje zat, zit nu een gaatje dat je later voor de lont gebruikt.

De uitgeharde siliconen mal na het verwijderen van de appel
Fig. 5 – De uitgeharde mal, klaar om te ontvormen

Lont plaatsen en kaars gieten

Steek een lont door het gaatje in de mal. Vul de mal vervolgens met gesmolten paraffine of kaarsvet. Laat de was voldoende afkoelen. Door krimp kan een klein kuiltje ontstaan rond de lont, dat je eenvoudig bijgiet met wat extra was.

De lont is door het gaatje gestoken en de mal is klaar om af te gieten
Fig. 6 – De lont is geplaatst en de mal is klaar om af te gieten
Eindresultaat, kaarsen in de vorm van een appel en een uil gegoten in zelfgemaakte siliconen mallen

Eindresultaat: kaarsen in de vorm van een appel, gegoten in een zelfgemaakte siliconen mal. Met dezelfde techniek maak je mallen van noten, schelpen, speelgoed en andere voorwerpen.

Bijzondere aanwijzingen

  • Stel de mal niet langdurig bloot aan temperaturen onder de min 40 graden Celsius of boven de plus 200 graden Celsius.
  • Je kunt allerhande voorwerpen als model gebruiken, zoals speelgoed, noten, stenen en schelpen.
  • Poreuze materialen zoals papier, stof, hout of onbehandeld gips kunnen vastkleven, gebruik in dat geval een lossingsspray of sealer.
  • Giet altijd met een dunne straal vanuit één punt om luchtinsluiting te voorkomen.
  • Een vacuümpomp is niet verplicht maar verbetert de detailweergave van de mal.

Opslag

Onuitgeharde componenten

Bewaar de A component en de B component goed afgesloten tussen 10 en 25 graden Celsius, uit direct zonlicht. Sluit de verpakking direct na gebruik om vervuiling en indikking te voorkomen. Bij correcte opslag blijven de componenten lang bruikbaar.

Uitgeharde mal

Bewaar de uitgeharde mal in een donkere, droge ruimte tussen 10 en 25 graden Celsius met een lage luchtvochtigheid. Bewaar de mal vlak en zonder zware voorwerpen erbovenop, zodat de vorm behouden blijft.

Veelgestelde vragen

Heb ik een losmiddel nodig voor een appel?

Nee. Bij glad, niet poreus fruit zoals een appel hecht de siliconen niet en is een losmiddel overbodig. Alleen bij poreuze modellen zoals hout, steen of onbehandeld gips is een lossingsspray of sealer nodig.

Welke siliconen is geschikt voor kaarsen?

Een zachte additie vormrubber zoals Pink 10 is ideaal voor kaarsen, omdat de mal flexibel blijft en goed bestand is tegen de temperatuur van gesmolten was. De zachte Shore A10 hardheid maakt het ontvormen eenvoudig.

Hoe voorkom ik luchtbellen in de mal?

Giet met een dunne straal vanuit één punt, zodat lucht voor de siliconen uit wordt geduwd. Voor extra zekerheid breng je eerst met een kwast een dunne contactlaag aan op het model en vul je daarna verder af. Een vacuümpomp verbetert het resultaat verder.

Hoe vaak kan ik de mal gebruiken?

Een goed onderhouden siliconen mal gaat tientallen gietbeurten mee. Reinig de mal na gebruik en bewaar hem vlak in een droge ruimte. Refills van de siliconen zijn verkrijgbaar bij Silicones and More.

Login

Wachtwoord vergeten?

Heb je nog geen account?
Maak gratis een account aan en geniet van vele voordelen.