Handleiding: een eendelige giet- of spatelmal maken (steenstrip)
Een eendelige giet- of spatelmal maken (steenstrip)
Met deze handleiding maak je een eendelige siliconenmal van een siersteen of steenstrip. Je werkt met twee lagen condensatiesiliconen C-20: een dunne contactlaag voor het detail en een verdikte ondersteuningslaag voor de stevigheid.
📄 Download deze handleiding als PDFWat ga je maken?
Je maakt een flexibele eendelige siliconenmal waarmee je een steenstrip of siersteen kunt kopiëren, bijvoorbeeld in Acrystal of acrylhars. De mal neemt elk detail van het origineel over, inclusief de structuur van het oppervlak.
Fig. 1 – Een siersteen klaargemaakt om gekopieerd te worden. Oneffenheden zijn opgevuld en de steen is met een lossingsmiddel behandeld.
Benodigde materialen
🛒 Uit de webshop
🧰 Zelf regelen
- Weegschaal
- Mengbakje
- Roerstaaf of spatel
- Penseel
- Lossingsmiddel (bij poreuze of plakkende modellen)
- Kleurstof voor de B-component (optioneel, om de menging te controleren)
Verwerkingsgegevens
| Eigenschap | Waarde |
|---|---|
| Mengverhouding C-20 | A : B = 100 : 2 (2% B in gewichtsdelen) |
| Variatie B-component | 1,5 tot 3% (aanbevolen 2%) |
| Thixo C contactlaag | 0,01% (1 druppel per 100 gram) |
| Thixo C ondersteuningslaag | 0,6 tot 2% (aanbevolen 0,6%) |
| Dikte contactlaag | circa 0,5 mm |
| Dikte totale mal | circa 0,5 tot 1 cm |
| Ontmallen mogelijk na | circa 8 uur |
| Volledige sterkte na | 3 dagen |
Voorbereiding
Zorg dat het model goed schoon is. Verwijder vuil, stof en ongewenste oneffenheden, want de mal neemt elk detail over. Glanzende delen komen glanzend terug in de mal, doffe delen blijven dof.
Behandel het model indien nodig met een lossingsmiddel. Verse plasticine of klei behandel je met een sealer, zodat de siliconen geen contact maken met het poreuze oppervlak en er geen hechting of luchtbellen ontstaan.
Contactlaag aanmaken (laag 1)
Schenk de benodigde hoeveelheid Siliconen C-20 A in een ruime pot, voldoende om het hele model van een dun vlies van 0,5 mm te voorzien. Voeg in de juiste verhouding 2% Siliconen C-20 B toe (in gewichtsdelen).
Meng zeer goed met een roerstaaf en ga daarbij goed langs de randen van de pot; waar de componenten niet goed gemengd zijn, hardt de siliconen niet uit. Voeg eventueel een kleurstof aan de B toe zodat je ziet of alles egaal gemengd is.
Voeg nu een zeer kleine hoeveelheid Thixo C toe: 0,01%, ofwel één druppel per 100 gram. Meng nogmaals goed door.
Contactlaag aanbrengen
Neem een kwast of spatel en bestrijk het complete model met een dunne laag siliconen. Zorg voor een vlies van circa 0,5 mm dik. Breng deze laag niet te dik aan, zodat luchtbellen makkelijk kunnen ontsnappen.
Laat het geheel 1 à 2 uur met rust zodat de siliconen gedeeltelijk kunnen uitharden.
Ondersteuningslaag aanmaken (laag 2)
Schenk opnieuw de benodigde hoeveelheid Siliconen C-20 A in een ruime pot en voeg 2% C-20 B toe. Voeg vervolgens 0,6 tot 2% Thixo C toe; aanbevolen wordt 0,6% (bij 2% wordt de siliconen stroperiger).
Meng krachtig en goed door elkaar. Geef het mengsel enkele minuten rust zodat de Thixo zijn werk kan doen en roer daarna nog eenmaal rustig door.
Ondersteuningslaag aanbrengen
Strijk de siliconen op het model en zorg dat je geen luchtbellen instrijkt. Druk met het penseel goed in de holtes zodat er geen lucht achterblijft. Bouw de laag op tot een totale maldikte van circa 5 mm tot 1 cm.
Trek bij het aanbrengen de eerste laag niet kapot. De siliconen zijn voldoende verdikt als je er met een spatel 1 à 2 cm dik op een verticale wand kunt aanbrengen zonder dat het gaat lopen.
Uitharden en ontmallen
De siliconen zijn na circa 8 uur voldoende uitgehard om te ontmallen. Na circa 10 uur is de mal klaar voor gebruik, maar de uiterste sterkte wordt pas na 3 dagen bereikt.
Haal de mal voorzichtig van het model. De mal is nu klaar om afgietsels mee te maken, bijvoorbeeld in Acrystal of acrylhars.
Aanvullende informatie
- Laat de mal circa 8 uur uitharden voordat je ontmalt; de uiteindelijke sterkte is na 3 dagen gegarandeerd.
- Het percentage Siliconen B bepaalt hoe snel de siliconen uitharden. Variëren kan tussen 1,5 en 3%, aanbevolen wordt 2%. Meer dan 3% kan de sterkte beïnvloeden.
- Werk altijd met schoon materiaal: mengbeker, spatel, mal en gereedschap.
- Verse plasticine of klei behandel je met een sealer om hechting en luchtbellen te voorkomen.
- Voeg kleurstof aan de B-component toe voordat je deze bij A voegt; bij een egale kleur zonder witte strepen weet je dat alles goed gemengd is.
- Voeg je geen Thixo toe, dan kun je de siliconen ook als gietsiliconen gebruiken.
Opslag
Bewaar de C-20 componenten en Thixo C goed afgesloten, droog en bij kamertemperatuur. Bewaar de uitgeharde mal vlak en vrij van druk zodat hij zijn vorm houdt en herbruikbaar blijft.
Veelgestelde vragen
Waarom twee lagen met verschillende hoeveelheid Thixo?
De eerste laag bevat vrijwel geen verdikker zodat hij dun uitvloeit en alle details en luchtbellen perfect overneemt. De tweede laag is verdikt zodat hij blijft staan en de mal stevigheid en dikte geeft.
Wat betekent tacky?
Tacky betekent plakkerig, ofwel nog niet volledig uitgehard. Door de tweede laag aan te brengen terwijl de eerste tacky is, verbinden de lagen zich chemisch tot één geheel.
Kan ik deze siliconen ook gieten?
Ja. Voeg je geen Thixo toe, dan blijft de C-20 vloeibaar en kun je hem als gietsiliconen gebruiken voor een eendelige gietmal.
Hoe snel kan ik de mal gebruiken?
Na circa 8 tot 10 uur kun je ontmallen en de mal gebruiken. Voor de hoogste sterkte en levensduur wacht je 3 dagen.